PRÁCE S TEXTEM – MLUVNICKÉ JEVY

Přišla zima.
Na obloze se začaly kupit těžké sněhové mraky. Netrvalo dlouho a na krajinu se začaly snášet první sněhové vločky. Děti si navlékly čepice, šály a rukavice a vyběhly na školní zahradu. Se smíchem nastavovaly tváře sněhovým vločkám. Sněhu přibývalo a přibývalo. Do večera zima ho bylo tolik, že se mohli stavět sněhuláci. První sněhulák byl obrovský chlapík, který se uhlíkovýma očima díval přímo do tříd školy. Na hlavě mu seděl starý hrnec ze školní kuchyně. Do ruky mu dala paní školnice staré odrbané koště. Místo je nosu dostal velikou mrkev a na sněhové vestě se krásně vyjímaly knoflíky z uhlí. Takového krasavce neměli široko prima daleko. To bylo radosti! Když se nebe pokrylo hvězdami, dostavila se na místo i všechna okolní zvířátka. Ráno se zastavil i starosta se správcem polesí.

1. Hledej slova vetřelce a slož z nich větu.

.

2. Vyber od každého vzoru všech tří rodů jedno podstatné jméno a urči je.

3. Vyber si libovolné sloveso a vyčasuj je v daných způsobech.